+5 oy
82 gösterim
Tarihi hikayeler kategorisinde tarafından
Yaz günüydü. Havalar sıcaktı. Güzel kız Halime, eline testisini almış köyün çeşmesinin oraya gidiyordu. Bütün kızlar çeşmenin orda sıra olmuşlardı. Canları sıkılmasın diye hep bir ağızdan türkü söylüyorlardı. Karşı tarafta da genç erkekler ağacın altında oturuyorlardı. Kızlar onlara hava atıyor, iki tarafta karşılıklı türkü söyleniyordu. Halime, ağacın üstünde oturan yakışıklı, kumral saçlı ve mavi gözlü bir çocuğu gözüne kesmişti. Sanki o da Halime'ye bakıyordu. Sıra su doldurma sırası Halime'ye gelmişti. Ama Halime gözlerini ondan ayıramıyordu. Kızların hepsi ona baktı, güldü. Sonra hepsi bir ağızdan türküye başladı:

                 .............

Halime sonunda aşık olmuş

Çeşme sırası ona gelmiş

Güzel Halime bir erkektir kesmiş gözüne

Çeşme neymiş bakmış bir kere.

                 ..............

Halime, türküyü duyunca utanıp testisini suyla doldurmuş. Sonra gülerek ordan ayrılmış. Halimenin sevdiği adam , köyün muhtarının oğlu Seyhanmış. O da gözünü Halime'den ayıramamış. Ancaaaaak... Seyhan'ı gözüne kesen bir kız daha varmış. Ancak bu kız pek sinsi, pek acımasız, pek inancı olmayan bir şeytanmış. O kızı bu köyde hiç kimse sevmezmiş. Tabi köyün arkasındaki dağda yaşayan büyücü hariç. O büyücü bu kıza bir takma isim vermiş, Ayhan. Bu kızın ismi de öylece kalmış. Bir gün Halime yine çekişmeye gitmiş. Seyhan da yine aynı yerde oturup onu izliyormuş. Sonra Seyhan dayanamayıp Halime'ye duygularını açıklamış ve evlen benimle diye haykırmış. Halime'nin elinden tutuyormuş. Bu sırada kızlar yine türkü patlatmış:

                 ...............

Oy Halime şu oğlan da kimdir

Yoksa kestiğin yarin midir

Var ol şu yakışıklı oğlana

Yoksa kaptırırsın Maazallah...

                   .............

Halime de gülerek kabul etmiş. Gitmişler Halime'yi babasından istemeye. Halime'nin evi, büyücünün evine göre biraz daha uzaktaymış. Ayhan koşarak büyücünün yanına varmış. " Büyücü anne, büyücü anne..." " Ne var Ayhaannn, seni dinliyorum." "Seyhan başka kızla evlenecek, birşeyler yap. Öyle bir büyü yap ki, kız acı çekmekten üzüntüden ölsün. Seyhan da bana deliler gibi aşık olsun." "Öyle bir büyü yapabilirim ancaaak..." "Acele et büyücü anne, kızı istemeye gidiyor. Napıyorsan yap, adamın kızını vermesini engelle!" " O zaman bana 3 tane şey getirmenin istiyorum. Adamın kızını verme işini boşver sen. Ben o kıza çok acılar çektiricemm..." "Tamam Büyücü anne, ne getirmemiz istiyorsun?" "O kızın ve ailesinin olduğu bir fotoğraf, pusula taşı, kızın sümük mendili." "Bunlar ne işine yarayacak ki." " Sen dediğimi yap! O oğlanın senin olmasını istiyorsan bunları getirmeye mahkumsun!" 

BU 1. BÖLÜMDÜ. 2. BÖLÜM KISA SÜRE İÇİNDE GELECEKTİR...

Yorumunuz

Fotoğraf yükle:

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
İki artı iki = kaç eder? Rakamla yazınız
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4,848 Hikayeler

16,438 Yorum

11,837 Alt Yorum

16,853 kullanıcı

91 Online Users
2 Member 89 Guest
Online Members
Today Visits : 3186
Yesterday Visits : 20851
Total Visits : 4722133
...