+4 oy
67 gösterim
Asker hikayeleri kategorisinde (406,890 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Kurşun gibi ağır ve kasvetli bir hava var. Cevat Bey, mayın grup komutanı Hafız Nazım Bey'i çağırdı ve şunları söyledi. Oğlum, sana çok önemli bir görev veriyorum. Vatanın selameti bu görevin başarıyla tamamlanmasına bağlıdır. Yarın akşam Nusrat la son 26 mayını şu gördüğün karanlık limanda kıyıya paralel olarak dökeceksiniz. Düşman hareketinin seçer. Kendinizi göstermemeye çalışın. Allah yardımcınız olsun.


Nazım Ney ağır bir görev almıştı. Ne pahasına olursa olsun bu görevi eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekiyordu. O gece hiç uyuyamadı. Yatakta dönüp durdu. Sabah oldu ve geminin komutanlığına yapacak arkadaşı Tophaneli Yüzbaşı Hakkı Bey'i buldu. Hakkı Bey, genç yaşta kalp krizi geçirmiş ve istirahatdeydi. Fakat o vatan için yine de bu görevi üstlenmişti. 7-8 mart gecesi nusrat gemisi Çanakkale'den  ayrıldı. Işıklar kapatıldı. Geminin camları perdelendi ve kıvılcımları  engellemek için ateşi bastırıldı.

Gece zifiri karanlıktı. Düşman askerleri devriye geziyordu. Nusrat birbirlerine zincirle bağlı olan mayınları kıyıya paralel olacak şekilde boğaza bırakdı. Tam o sırada düşman gemisi devriye gezerken projektör lerini yaktı. Herkez terlemeye başlamıştı. Herkesin içinde büyük bir korku ve heyecan vardı. Eğer düşman projektör leri onları fark ederse her şey biterdi. Derken bir projektör ışığı daha görüldü. Türk askerleri nin di bu. Düşmanın üstüne doğru tutuluyordu. Düşman ışık, nedeniyle bir şey göremiyordu. Işıktan etkilenmemek için manevralar yaptı. Bunu fırsat bilen Nusrat gemisi hızla uzaklaştı. Herkez bir Oohh çekti. Herkez soğuk havaya rağmen terlemeye başladı. Korku ve heyecan duyguları vücutlarda ter olarak boşalıyordu. Tehlike anlatılmıştı. Nazım Bey arkadaşlarını tebrik etmek üzere seslendi. Hakkı Bey hariç diğerlerinden sağlık haberi aldı. Fakat Hakkı Bey yeni bir kalp krizi geçirmişti. Bu korku ve heyecan ona fazla gelmişti. Semadan meçhule doğru yükselen ruhu sanki haykırıyordu. Vatan sağ olsun!!!

Ramazan DEMİR

1 yorum

+1 oy
(406,890 puan) tarafından
Şehitlerimizi Allah rahmet eylesin.

7,197 Hikayeler

24,940 Yorum

18,926 Alt Yorum

16,271 kullanıcı

79 Online Users
0 Member 79 Guest
Today Visits : 14748
Yesterday Visits : 22575
Total Visits : 12976991
...